دیگ بخار – اجزای دیگ بخار – قیمت دیگ بخار

گروه صنعتی فن آوران زاگرس تولید کننده انواع دیگ بخار در ظرفیت های مختلف و با قیمت بسیار مناسب می باشد . هر چه بیشتر در مورد صنعت بخار یاد بگیریم، تنوع و تاریخ غنی آن را بهتر درک خواهیم کرد .اکثر مردم هرگز یک نیروگاه را از نزدیک ندیده اند، جز آنچه که ما در مورد تاریخ صنعت برق می دانیم . در این صفحه به معرفی دیگ بخار خواهیم پرداخت و اطلاعت جامعی را در مورد دیگ بخار خدمت شما بازدید کننده عزیز قرار خواهیم داد . البته برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش دیگ بخار و دریافت کاتالوگ و… می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید . nd’ fohv

دیگ بخار چیست ؟

به طور خلاصه و بیان بسیار ساده : دیگ بخار مخزنی است که از یک سری لوله تشکیل شده است و از آتش داخل آن جعبه برای گرم کردن آب و تولید بخار استفاده می کند. تعداد و اندازه لوله ها، نوع سوخت و ابعاد فیزیکی کلی دیگهای بخار بستگی به کاربرد و صنعتی که برای آن طراحی شده است متفاوت می باشند. (به عنوان مثال کاربرد صنعتی، کاربرد پزشکی و…).

اگر از شخصی در مورد اختراع خودرو و صنعت خودرو سوال شود احتمالا اولین پاسخی که خواهد داد خواهد گفت شرکت فورد. اما چند نفر می دانند که آغاز گر صنعت بخار چه کسی و یا چه شرکتی بوده است؟

چه کسی دیگ بخار را اختراع کرد؟
ریشه های تولید دیگ بخار به اواخر دهه 1700 و اوایل دهه 1800 با توسعه دیگ بخار کتری که به سادگی آب را به بخار تبدیل می کرد، برمیگردد.
آب در بالای یک جعبه آتش قرار می گرفت و سپس به راحتی به بخار تبدیل می شد. تا سال 1867 هیچ خبری از دیگ های بخار نبود ولی پس از آن با توسعه دیگ بخار، صنعت بخار کار خود را آغاز نمود.
ممکن است سوال شود که چه کسی اولین دیگ بخار را ساخته است؟ بیشتر افراد بر این عقیده اند که جورج Babcock و استیون Wilcox دو نفر از پدران بنیانگذار دیگ بخار بوده اند. آنها اولین کسانی بودند که دیگ بخار را در سال 1867 طراحی کردند و شرکت Babcock & Wilcox را در شهر نیویورک در سال 1891 تشکیل دادند. دیگهای اولیه ای که ساخته بودند بسیار کوچک بودند، سوخت مصرفی آنها زغال سنگ بود، به صورت دستی روشن میشدند و با نرخ بسیار پایین ورودی گرما کار می کردند. دیواره های جامد شیشه ای که دور محفظه را احاطه کرده بودند بسیار ضروری بودند، زیرا آنها به فرآیند احتراق کمک می کردند تا گرما را به قسمت کوره باز گردانند.

دیگ بخار

بعد از آن شرکت استرلینگ متعلق به O.C باربر در باربرتون، اوهایو، تاسیس شد و شروع به ساخت دیگهای بخار در سال 1891 کرد. هشتمین طراحی دیگ بخار استرلینگ بویلر H-type نام داشت و دارای طراحی آجری بود.
دیگ بخار استرلینگ بسیار بزرگتر از دیگ بخار Babcock و Wilcox بود و از سه درام برای کمک به گردش جریان آب و بخار در سراسر دیگ بخار استفاده میکرد.
در سال 1907 شرکت بویلر استرلینگ با شرکت Babcock & Wilcox ادغام شد.
آنها دیگ بخار خود را به نوع H-type Stirling تغییر نام دادند و یکی از پرفروشترین دیگ های بخار در آن زمان بود،که احتمالا به دلیل توانایی تولید آن تا 50،000 پوند بخار در ساعت بود.
با این حال، آنها تنها تولید کنندگان دیگ بخار تا اواخر دهه 1800 بودند.
شركت Grieve Company و شركت Stoker آمريكا نيز دیگ های بخاری مشابه دیگ های بخار با طراحی آجری را تولید کردند.آنها هر دو از یک رنده مسافرتی یا پیچ در پایین دیگ استفاده می کردتد تا سوخت (زغال سنگ) را در داخل دیگ بخار حمل کنند.
این دو شرکت مهندسی احتراق را بعدها در سال 1912 تشکیل دادند.
شرکت مهندسی احتراق نسخه ای جدید از دیگهای گریت و آمریکایی استوکر را ارائه داد و آن را دیگ بخار نوع E نامید.
با ظهور این نوع جدید از دیگهای بخار و شرکت های دیگ بخار، شرکتهای برق در سراسر کشور برای تولید و توزیع برق به بازارهای صنعتی و مسکونی ایجاد شدند.

شرکت های صنعتی که نیاز به برق و بخار زیادی برای اجرای برنامه های خود دارند دارای دیگ بخار مخصوص به خود بودند.
این بویلرهای ساخته شده با دیوار آجری، گاهی اوقات به عنوان دیگهای با ابعاد آجر شناخته می شدند، و اولین انقلاب در طراحی دیگ بخار بودند، اما اندازه و ظرفیت آنها محدود بود. همانطور که بعدها اندازه دیگ افزایش یافت، ورودی گرمای کوره، درجه حرارت دیگ بخار (فشار) و دمای بخار نیز افزایش یافت. nd’ fohv
بنابراین، به طور مداوم افزایش اندازه کوره دیگ, درجه حرارت آجر را تحت تاثیر قرار میداد. سه عامل (ورودی گرما، فشار و دمای بخار) تاثیر مستقیمی بر توسعه کوره های دیگ بخار داشتند.
توسعه کوره های دیگ بخار, از حد مجاز دیوارهای آجری فراتر رفت و بارهای ساختاری بیش از حد افزایش پیدا کرد زیرا دیگهای بخار روز به روز بزرگتر و بلندتر می شدند. صنعت دیگ بخار نوپا, نیاز به از بین بردن طراحی آجری و پیدا کردن یک ساخت و ساز جایگزین برای نگه داشتن حرارت دیگ بخار و انرژی کارآمد، تولید بخار بیشتر در ساعت، و همچنین هزینه کمتر ساخت داشت. با این اوصاف صنعت بخار مجبور به توسعه دیگ های جدید در پاسخ به تقاضاهای غیر تجاری یا صنعتی بود.

دیگ بخار زاگرس

دیگ بخار یک سیستم گرمایشی نیست بلکه تنها یک بخشی از سیستم گرمایش جهانی است. یک سیستم گرمایشی متشکل از چهار قسمت اصلی است:
_ ترکیب دیگ بخار / مشعل (بخشی که حرارت تولید می کند)
_ لوله کشی با پمپ ها و شیرها (بخشی که حرارت را توزیع می کند)
_ رادیاتورها و convectors (قسمتهایی که گرما را به اتاق هدایت میکنند)
_ تجهیزات کنترلی مانند ترموستات اتاق و کنترل دمای خارج (بخش کنترل دمای آب)

قیمت دیگ بخار

عوامل بسیاری بر قیمت یک دیگ بخار اثر گذار می باشند که در ذیل به صورت مختصر به شرح هر یک از این عوامل خواهیم پرداخت تا مشتری بتواند با اطمینان بیشتری نسبت به خرید دستگاه مورد نظر خود اقدام نماید. ( nd’ fohv )

در چند سال اخیر روز به روز تعداد تولید کنندگان و سازندگان دیگ بخار افزایش پیدا کرده و این قضیه سبب ایجاد فضای رقابتی بین تولید کنندگان و همچنین بهتر شدن کیفیت در دیگ های بخار شده است و می توان گفت از طرفی دیگر هم موجبات تولید و ساخت دیگ های بخار با کیفیت پایین و قیمت پایین را فراهم کرده است که دلایل بسیاری زمینه ساز این بستر به وجود آمده هستند. قیمت دیگ بخار

  • خریدار دیگ بخار آگاهی های لازم در مورد دیگ بخار را کسب نکرده است.
  • قیمت پایین دیگ بخار در وهله ی اول نظر مشتری را جلب کرده و مشتری متوجه هزینه های بعدی که بر اثر مصرف سوخت بالا و راندمان پایین دیگ بخار بر او متحمل میشود نیست.
  • یک دیگ بخار غیر استاندارد و بی کیفیت خطر انفجار دارد ولی بیشتر خریداران از این قضیه اطلاع ندارند.

عوامل موثر در قیمت دیگ بخار

یکی از عوامل مهمی که در هنگام خرید یک دیگ بخار باید مد نظر قرار داد , استاندارد بودن دیگ بخار می باشد. هر چند همه ی دیگ های بخار ساخت داخل باید شامل استاندارد اجباری ملی به شماره 4231 باشند ولی متاسفانه هم چنان دیگ های بخار نا امن و غیر استاندارد با قیمت های پایین در گوشه و نقاط تولید می شوند و به فروش می رسند

دستگاه دیگ بخار تولیدی باید هنگام تحویل دادن به مشتری همراه با پلاک استاندارد ملی ایران و دفترچه نظارت و بازرسی فنی باشد که این دفترچه شامل همه ی گواهی های لازم از جمله , برند و نوع لوله ها و ورق های به کار رفته در دستگاه , گواهینامه جوشکاری , و همه ی تست های انجام شده از جمله آزمون و تست جوش جوشکار و مسئول کنترل کیفی , دستور عمل جوشکاری wps  و تست کشش و خمش جوش PQR برای هر نوع اتصال جوشکاری , تست آنالیز شیمیایی Cheemical Analises Test  و ….. در حین ساخت دیگ بخار می باشد.

عامل بعدی ,ظرفیت و حجم واقعی دستگاه دیگ بخار می باشد. به عبارت دیگر به میزان بخار تولید شده در واحد زمان ظرفیت دیگ بخار گفته می شود که متاسفانه شاهدیم بر خلاف نظارت های اداره استاندارد در بیشتر موارد تولید کنندگان هنگام تحویل دستگاه , اقدام به دادن دستگاه هایی با ظرفیتی پایین تر از ظرفیت اصلی و سفارش شده توسط مشتری میکنند.

نکته سوم میزان انرژی مصرفی توسط  دستگاه دیگ بخار می باشد. در واقع هر چه راندمان یک دیگ بخار پایین باشد طبیعتا دیگ بخار سوخت بیشتری را برای تولید بخار مصرف خواهد کرد هر چند که در هنگام خرید قیمت یک بخار با راندمان

بالا از دیگ بخار با راندمان پایین بالاتر است ولی این هزینه در مدت زمان بسیار کوتاهی با توجه به قیمت سوخت های مصرفی مانند گاز و گازوئیل قابل بازگشت می باشد.

نکته بعدی متریال مصرفی و تجهیزات به کار رفته در ساخت دیگ بخار از جمله شیر تغذیه , آبنمای مغناطیسی , سوپاپ اطمینان , کنترل کننده های سطح آب , فلنجها و اتصالات , مشعل , لول کنترل ها (level controls) , پرشر سوئیچ ها , مانو متر (manometr), شیر اطمینان , تابلو برق و ….می باشد.

اختلال و خرابی در هر یک از این قطعات ایمنی دستگاه را به خطر انداخته  و موجب اختلال در کارکرد دیگ بخار شده و بنابراین بسیار مهم است که تجهیزاتی که در ساخت دیگ بخار به کار می روند از بهترین و مرغووبترین برندها تهیه شوند.

اجزای دیگ بخار

سه جزء اصلی هر دستگاه دیگ بخار که همانند ستون فقرات عمل می کنند عبارتند از:

– سیستم تغذیه دیگ بخار
آبی که توسط سیستم دیگ بخار به بخار تبدیل میشود به نام تغذیه آب و سیستمی که تنظیم تغذیه آب را بر عهده دارد به نام سیستم تغذیه دیگ بخار شناخته می شود.

  • دو نوع سیستم تغذیه آب در دیگهای بخار وجود دارد:
    سیستم تغذیه باز
    سیستم تغذیه بسته

– سیستم بخار دیگ بخار

سیستم بخار جزء اصلی سیستم کنترل فرآیند دیگ بخار است. سیستم های بخار مسئول جمع آوری و کنترل تمام بخار توليد شده در حین انجام فرآيند هستند. سیستم های بخار, بخار تولید شده در حین انجام فرایند را به نقطه استفاده از طریق لوله ها (سیستم لوله کشی) انتقال می دهند. در طول انجام فرایند، فشار بخار کنترل شده و با کمک بخش های سیستم دیگ بخار مانند دریچه ها،و فشار سنج های اندازه گیری بخار و غیره تنظیم می شود.

– سیستم سوخت دیگ بخار

سوخت گیری همانند قلب فرایند دستگاه دیگ بخار محسوب میشود و سیستم سوخت شامل تمام اجزا و تجهیزات ضروری تغذیه سوخت برای تولید حرارت مورد نیاز است . تجهیزات مورد نیاز در سیستم سوخت بستگی به نوع سوخت مورد استفاده در سیستم دارد. براي تولید حرارت در ديگهاي بخار از انواع سوختهاي جامد يـا سـوخت مـايع و يا گاز طبيعي استفاده مي كننـد، ولی نفـت که یکی از انواع سوخت های مایع به حساب می آید به تدریج كنـار گذاشـته شد زیرا در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980، هزینه های دفع زباله برای دفن زباله ها، تصویب قانون سیاست های تنظیم مقررات عمومی سال 1978 و افزایش تقاضا برای نیروی برق در ایالات متحده منجر به توسعه دیگهای بخار با سوخت جایگزین شد و جاي خود را به سوخت گاز كه احتراق تميز و آلودگي پايين تری دارد, داد.
در زیر به چند نمونه از سوخت های مصرفی مورد استفاده در دیگ های بخار اشاره خواهیم کرد.

+ سوخت جامد دیگ بخار :

چوب
زغال سنگ
خاک ذغال

+ سوخت های مایع دیگ بخار :

روغن کوره
مشتقات نفتی

+ سوخت های گازی دستگاه دیگ بخار :

گاز مایع
LNG
PNG که می تواند برای احتراق با هدف خاص مورد استفاده قرار گیرد.

بخش حرارت مرکزی یک دیگ بخار گازی یا گازوئیلی همانند موتور یک ماشین است، و باعث میشود تا مقدار گرمایی را که تجهیزات برای گرم کردن خود نیاز دارند فراهم کند. اندازه یک دیگ بخار با اندازه تجهیزات آن مطابقت دارد. اگر دیگ بخاری که انتخاب میکنید بیش از حد بزرگ باشد، صورتحساب سوخت شما بیش از حد خواهد بود.
واگر دیگ بخار مورد نظر شما بیش از حد کوچک باشد، طبیعتا جوابگوی نیازهای شما نخواهد بود , به عنوان مثال ممکن است نتواند گرمای مورد نظر شما را در زمستان تولید کند. فقط یک دیگ بخار با سایز ایده آل و استاندارد است که در سردترین روز زمستان می تواند به درستی با سرما مقابله می کند.

کاربردهای دیگ بخار

دیگ های بخار در صنایع مختلف و گسترده ای کاربرد دارند از قبیل:

– بخش تولید برق و انرژی
– منسوجات
– تولید تخته چند لا
– صنعت پردازش مواد غذایی
– FMCG
– صنعت تولید شکر و نباتات
– نیروگاه های حرارتی
– برای گرم کردن ساختمان ها در هوای سرد
– تولید نیرو در موتور بخار یا توربین بخار
– تولید آب داغ مورد نیاز صنایع گوناگون

انواع دیگ بخار

انواع دیگ بخار بر حسب موارد زیادی از جمله شدت فشار , بر حسب محور پوسته, بر حسب موقعیت آب و یا گازهای گرم و… در گروه های جداگانه ای دسته بندی می شوند.

* با توجه به موقعیت آب و گازهای گرم

Fire Tube

Water Tube

* بر اساس محور پوسته

افقی
عمودی

* با توجه به موقعیت دیگ بخار
خارج از کوره
داخل از کوره

* با توجه به فشار

کم فشار
پر فشار

* با توجه به نوع استفاده از دیگهای بخار

سیار
ثابت

* طبق سوخت مصرفی

سوخت جامد
سوخت مایع
سوخت گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *